مواد شوينده و شيميايي

تماس با مواد شوينده و شيميايي باعث خشكي چشم مي‌شود

تماس با مواد شوينده و شيميايي باعث خشكي چشم مي‌شود

مواد شوينده و شيميايي

پنج‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۱۲۴۴ بازدید

تماس با مواد شوينده و شيميايي باعث خشكي چشم مي‌شود
به‌هنگام مواجه بامواد شيميايي به‌مدت20 دقيقه چشمها را با آب بشوئيد
يك جراح چشم گفت: مواد شوينده و شيميايي در صورت تماس با چشم سبب ايجاد خشكي در چشم شده و به اين ترتيب چشم در معرض ابتلا به عفونت و زخم‌هاي قرنيه قرار مي‌گيرد.
دكتر محمد حسين افتخاري، جراح و چشم‌پزشك در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه مواد شيميايي شامل دو گروه اسيدي و قليايي هستند كه هر كدام در صورت تماس با چشم اثر خاص خود را به چشم وارد مي‌كنند، گفت: معمولا مواد اسيدي نسبت به مواد قليايي آسيب كمتري را به چشم وارد مي‌كنند.
وي در اين باره ادامه داد: مواد قليايي، بافت چربي چشم را هضم كرده و به لايه‌هاي داخل چشم نفوذ مي‌كند. اين در حالي است كه در صورت ورود مواد اسيدي به چشم، اين مواد با پروتئين‌هاي موجود در چشم آميخته مي‌شود و مانند سدي عمل مي‌كنند كه سبب مي‌شوند ورود مواد به لايه‌هاي داخلي چشم كمتر شود. به طور كلي مواد اسيدي و قليايي هر دو از جمله مواد خطرناك براي چشم به شمار مي‌روند. دكتر افتخاري با اشاره به مواد منفجره و آسيب‌هاي ناشي از آن به چشم گفت: مواد منفجره علاوه بر اثرات سوزاننده احتمال آسيب‌هاي ناشي از ضربه را نيز به دنبال دارند كه مي‌تواند به لايه‌هاي مختلف چشم صدمه وارد كند.
وي در توضيح آسيب‌هاي ناشي از تماس مواد شوينده و مواد منفجره با چشم گفت: قرنيه بافت شفافي است و زماني كه در اثر تماس با اين مواد دچار سوختگي شود، در مراحل خفيف سوختگي، باعث ايجاد لكه‌هاي كوچك در چشم مي‌شود كه در موارد شديد ممكن است به سوختگي كامل قرنيه و يا باعث ايجاد سوختگي در اطراف چشم، غدد اشكي، بافت ملتهمه و… شده و خشكي چشم را به دنبال داشته باشد. خشكي چشم مي‌تواند چشم را در معرض ابتلا به عفونت و زخم‌هاي قرنيه قرار دهد.
اين متخصص چشم با اشاره به اثرات سوختگي ناشي از مواد شيميايي در پلك گفت: مواد شيميايي باعث ايجاد حالت چسبندگي در پلك‌ها شده كه ممكن است پلك پايين به سمت خارج برگشته و سبب بازماندن پلك‌ها شود. بازماندن پلك‌ها به هر علتي، چشم را دچار عارضه مي‌كند.
وي همچنين ايجاد خونريزي در پشت قرنيه را از عوارض آسيب‌هاي ناشي از ضربه به چشم عنوان كرد و گفت: ممكن است ضربه آن قدر شديد باشد كه سبب آسيب به عدسي چشم و از بين رفتن شفافيت عدسي شود.
دكتر افتخاري ادامه داد: به طور كلي مواد شيميايي و ضربه، آسيب‌هاي مختلفي به چشم وارد مي‌كنند كه ممكن است از آسيب مختصر به پلك تا جدا شدن پرده‌ چشم بيانجامد. همچنين اين آسيب‌ها در موارد شديد ممكن است باعث از بين رفتن عصب بينايي شده و نابينايي را به دنبال داشته باشد.
وي با بيان اين كه موثرترين كار هنگام تماس مواد شيميايي با چشم شستشو است، گفت: هنگام تماس چشم با اين مواد بايد تا قبل از رسيدن به پزشك به مدت 20 دقيقه چشم‌ها را در آب باز و بسته كرد. هنگام مراجعه به پزشك اين امر با سرم فيزيولوژي تكرار مي‌شود تا مواد شيميايي به طور كامل از چشم خارج شوند.
دكتر افتخاري در پايان با بيان اين كه هنگام كار رعايت مسايل ايمني در چشم ضروري است، گفت: درمان آسيب‌هاي چشم بسيار مشكل است، بنابراين رعايت مسائل ايمني در چشم بهترين و موثرترين اقدام است. براي اين منظور استفاده از عينك‌هاي حفاظتي هم در كارگاه‌هاي صنعتي و هم در خانه به هنگام كار توصيه مي‌شود. همچنين مواد شوينده و شيميايي بايد دور از دسترس كودكان نگهداري شوند .

مركز جراحي تخصصي و فوق تخصصي چشم پزشكي سلامت چشم

دیدگاه خود را بیان کنید
بازدید روز ۱۲
بازدید دیروز ۴۴
بازدید ماه ۲۰۷
بازدید کل ۱۸۶۷۷۱۲
افراد آنلاین ۱
کارشناسان خارج از دسترس