مضرات کلر استخر شنا برای بدن انسان

دكتر محمد حسین افتخاری اظهار كرد

دكتر محمد حسین افتخاری اظهار كرد

مضرات کلر استخر شنا برای بدن انسان

پنج‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۳۲۲۵ بازدید

مضرات کلر استخر شنا برای بدن انسان

دكتر محمد حسین افتخاری اظهار كرد: فردی كه به كلر حساسیت داشته باشد دچار این آلرژی می شود. این آلرژی همانند آلرژی های مدیكال یا شیمیایی است و قرمزشدن كامل چشم، التهاب، ورم پلك ها و خارش را در پی خواهد داشت.
وی اضافه كرد: میزان بروز حساسیت در اشخاصی كه زمینه آلرژیكی دیگری نیز دارند بیشتر است و همچنین میان نوجوانان 13 تا 14 ساله و همین طور بزرگسالان نیز شیوع بالاتری دارد.
استاد دانشگاه شهید بهشتی به كسانی كه به استخرها مراجعه می كنند توصیه كرد قبل و بعد از شنا در استخر دوش بگیرند تا تماس آب آلوده با چشم كاهش یابد.
وی یادآور شد: علاوه بر محلول هایی كه توسط پزشك برای درمان تجویز می شود، استفاده از كمپرس یخ نیز در كم شدن خارش و التهاب ناشی از حساسیت به كلر موثر است.
دكتر افتخاری درباره دلیل آلوده بودن آب استخرها و بالابودن غلظت كلر در این مكان ها توضیح داد: اغلب به منظور كم كردن میزان آلودگی، غلظت كلر را در آب افزایش می دهند. البته میزان كلر توسط مراكز بهداشتی و كلرومترها اندازه گیری می شود اما باید توجه كردكه عدم رعایت استاندارد در این مورد منجر به ایجاد آلرژی ها، عفونت، اگزما و تراخم شده و فرد را با مشكلاتی مواجه می كند.
وی ادامه داد: اگر چشمان كودكی پس از بیرون آمدن از استخر، قرمز شد مراجعه به پزشك الزامی است زیرا این قرمزی نشان دهنده عفونت است. عفونت های تراخم از طریق آب به چشم منتقل می شوند. همچنین التهاب تراخم كه می تواند منشا ویروسی و باكتریایی داشته باشد به دنبال شنا در آب های آلوده بویژه استخرها ایجاد می شود.
این عضو انجمن چشم پزشكی، در ادامه از والدین خواست تا مراقب سلامت فرزندان خود باشند و در این مورد اظهار كرد: اگر والدین متوجه شدند كه چشمان كودكشان پس از شنا در استخر ترشح عفونی و آبكی دارد، وی را به مراكز درمانی منتقل و برای چندین روز از ورود كودك به استخر منع كنند زیرا ممكن است این عفونت وارد آب شده و تعداد زیادی از افرادی را كه به استخر مراجعه می كنند را درگیر كند.
وی در پایان اضافه كرد: كنترل استخر، كلریزه كردن مناسب و تصفیه آب استخر تا حد زیادی در كاهش این عوارض موثر خواهد بود. همچنین استفاده از عینك های شنا به این خاطر كه تماس چشم با آب آلوده را كاهش می دهد، به میزان قابل توجهی در كنترل و جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی ناشی از شنا در آب استخرهای آلوده تاثیرگذار خواهد بود
.

مركز جراحي تخصصي و فوق تخصصي چشم پزشكي سلامت چشم

دیدگاه خود را بیان کنید
بازدید روز ۱۱
بازدید دیروز ۴۴
بازدید ماه ۲۰۶
بازدید کل ۱۸۶۷۷۱۲
افراد آنلاین ۱
کارشناسان خارج از دسترس