نزديك بيني در كودكان شايع‌تر از دوربيني است

اين جراح و متخصص چشم با بيان اين

اين جراح و متخصص چشم با بيان اين

نزديك بيني در كودكان شايع‌تر از دوربيني است

جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۱۷۸۵ بازدید

نزديك بيني در كودكان شايع‌تر از دوربيني است

يك متخصص چشم با اشاره به اين كه بيش از 50 درصد مردم ايران مبتلا به يكي از انواع اختلالات و عيوب انكساري چشم هستند، عنوان كرد: نزديك بيني در كودكان شايع‌تر از دوربيني است و اگر كودك تا قبل از شش سالگي با عينك درمان نشود دچار تنبلي چشم مي‌شود.

دكتر محمد حسين افتخاري در گفت وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به فرا رسيدن فصل تابستان و در توضيح اصول محافظت از چشم در برابر تابش اشعه‌هاي مضر نورخورشيد عنوان كرد: به طور كلي سه دسته عينك براي محافظت از چشم وجود دارد.

وي ادامه داد: دسته اول عينك‌هاي كار هستند كه جنبه محافظتي دارند و از پرتاب اجسام خارجي به داخل چشم جلوگيري مي‌كنند. الزام كارگران براي استفاده از اين عينك‌ها بويژه در مشاغلي نظير جوشكاري و تراشكاري ضروري است.

به گفته اين متخصص و جراح چشم، هرچند بسياري از اين افراد پس از مراجعه به پزشك عنوان مي‌كنند تعريق صورت پس از نهادن اين عينك بر چشم، آزاردهنده است و ديد را كاهش مي دهد اما بايد توجه داشته باشند در صورت اصابت اجسام ريز فلزي به چشم، آسيب‌هاي جبران ناپذيري به چشم وارد مي‌آيد.

دكتر افتخاري با بيان اين كه دسته دوم عينك‌ها به منظور درمان اختلالات بينايي به كار گرفته مي‌شوند، گفت: در كشورهاي آسياي شرقي درصد بالايي از مردم نزديك بين هستند در كشورهاي اروپايي 15 درصد و در آمريكا نيز 30 درصد مردم در پي بروز عيوب انكساري از عينك استفاده مي‌كنند.

وي افزود: در كشور ايران بيش از 50 درصد مردم مبتلا به يكي از انواع اختلالات و عيوب انكساري چشم هستند.

اين جراح و متخصص چشم، با اعلام اين مطلب كه نزديك بيني در كودكان شايع‌تر از دوربيني است، اظهار كرد: اگر كودك تا قبل از شش سالگي با تجويز عينك درمان نشود دچار تنبلي چشم مي‌شود كه اگر تا 10 سالگي برطرف نشود، ممكن است تا پايان عمر قابل درمان نبوده و حتي شعاع ديدش به يك متر برسد در حالي كه چشم ظاهرا سالم است.

دكتر افتخاري عينك‌هاي آفتابي را دسته سوم عينك‌هاي موجود دانست و اظهار كرد: عينك‌هاي طبي آفتابي مناسب‌ترين وسيله محافظت كننده از چشم در برابر اشعه‌هاي مضر نور آفتاب است و لازم است افراد در هر گروه سني از عينك‌هاي آفتابي به منظور جلوگيري از تابش اشعه مضر ماوراء بنفش بر چشمهايشان استفاده كنند.

اين جراح و متخصص چشم با بيان اين كه استفاده از عينك‌هاي غيراستاندارد اثرات زيانباري بر چشم وارد مي‌كند، اظهار كرد: واضح است كه مردمك چشم به هنگام قرار گرفتن در يك فضاي تاريك گشادتر مي‌شود. قرار دادن يك عينك آفتابي بر چشم كه پوشش دهي كافي ندارد، تنها فضاي تاريكي ايجاد مي‌شود كه گشادتر شدن مردمك چشم را به دنبال دارد و در نتيجه اشعه بيشتري به چشم ورود پيدا مي‌كند .

مركز جراحي تخصصي و فوق تخصصي چشم پزشكي سلامت چشم

دیدگاه خود را بیان کنید
بازدید روز ۳
بازدید دیروز ۳۶
بازدید ماه ۲۳۴
بازدید کل ۱۸۶۷۷۱۲
افراد آنلاین ۱
کارشناسان خارج از دسترس