توصیه‌های قبل و بعد از عمل

عمل,جراحی,مراقبت,لیزیک,چشم

مرکز جراحی تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی سلامت چشم | سلامت چشم,چشم پزشكي,چشم,جراحي چشم,عمل چشم,آب مرواريد,آب سياه,استرابيسم,بلفاروپلاستي,كلينيك چشم,كلينيك سلامت چشم,چشم سلامت چشم,ليزيك,لازيك,عمل ليزيك,عيوب انكساري,آنژيوگرافي چشم,عكس از چشم,گلوكوم,عكسبرداري از چشم,ياگ ليزر,درمان انحراف چشم,سيناپتوفور,تنبلي چشم,پريمتري,OCT ,PRP ,مجاري اشكي,پيوند قرنيه

پنج‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۲ ۰ نظر  بازدید

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی


1- حداقل 8-6 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.

2- حتماً شب قبل از عمل استحمام نمایید.

3- داروهای قلبی و فشارخون خود را طبق معمول و دستور پزشک مشاور استفاده نمایید.

4- بیماران دیابتیک در مورد مصرف داروی خود طبق دستور پزشک مشاور عمل نمایند.

5- بانوان محترم روز عمل از هیچگونه وسیله آرایشی استفاده ننموده و زیورآلات همراه نداشته باشند، ضمناً لاک ناخن دست و پا پاک شده باشد.

6- مدارک مربوط به عمل مانند: عکس قفسه سینه، اکوی قلب و در صورت داشتن آزمایش خون جدید – دفترچه و معرفینامه بیمه (درصورت بیمه بودن) و ... را به همراه داشته باشید.

7- روز عمل بیمار قادر به رانندگی نمی‌باشد، لذا چنانچه با وسیله شخصی مراجعه می‌کنید، حتماً یک نفر همراه داشته باشید.

8- جهت آرامش بیمار و رعایت سکوت در بخش فقط یک نفر همراه با بیمار به کلینیک مراجعه نماید.

9- شیو قفسه سینه برای آقایان قبل از عمل الزامیست.

10- داروهای ضد انعقادی (آسپرین، وارفارین، پلاویکس) با هماهنگی پزشک معالج قبل از عمل قطع گردد.


مراقبت‌های بعد از عمل جراحی1- مصرف صحیح و به موقع داروها به اندازه خود عمل جراحی اهمیت دارد. سعی کنید قطره‌ها را در زمان تعیین شده توسط پزشک استفاده کنید. در هنگام خواب لازم نیست برای چکاندن قطره از خواب بیدارشوید ولی بهتراست این مسئله را از پزشک خود سوال کنید.

2- اگر قطره رسوب کرد و یا تغییر رنگ داد از آن استفاده نکنید.

3- بعد از چکاندن قطره تا مدتی (30 تا 40 ثانیه) چشم را بسته نگه دارید و از پلک زدن‌های شدید خودداری کنید تا قطره بتواند جذب شود.

4- موقع چکاندن قطره باید مواظب باشید که ظرف قطره خیلی به چشم نزدیک نشود زیرا باعث می‌شود که اولاً ظرف قطره با مژه‌ها و پلک چشم تماس حاصل کرده و چشم آلوده شود و ثانیاً ممکن است نوک آن با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و باعث خراش یا زخم قرنیه شود.

5- در صورتی که استفاده از قطره‌ها هم‌زمان باشد پس از مصرف قطره اول 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا اثر لازم در چشم را داشته باشد.

6- پس از عمل باید چشم را در مقابل فشارهای خارجی محافظت نمود و باید از محافظ پلاستیکی (شیلد) استفاده کرد. روزها می‌توانید از عینک و شب‌ها از شیلد استفاده نمایید. محافظ پلاستیکی قابل شستشو است.

روزانه آن را با آب و صابون بشویید و سپس آن را روی چشم خود قرار دهید، در مورد عمل جراحی فیکو، تا دو هفته استفاده از شیلد کافی است.

7- زمان حمام کردن را حتماً از پزشک خود سوال کنید. اگر عمل جراحی آب مروارید با عارضهای توام نباشد بعد از روز پنجم میتوانید حمام کنید، ولی موقع شستن سر و صورت باید چشمها را بسته نگه دارید و به هیچ وجه به پلک‌ها فشار نیاورید.

8- نماز خواندن از روز اول عمل با وضو جبیره بلامانع است ولی تا یک هفته از سجده کردن خودداری کنید و مهر را با دست به پیشانی نزدیک کنید.

9- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیت‌های عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد بلامانع است. از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و روی شکم خودداری کنید.

10- بعد از عمل مسافرت با هواپیما یا هر وسیله دیگری بلامانع است.

11- در روزهای بعد از عمل به محض ایجاد درد دائمی، قرمزی، حساسیت به نور و کاهش دید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت نبود پزشک حتماً به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه کنید.

12- چنانچه داروی خاصی مصرف می‌کنید و یا رژیم غذایی معینی دارید بعد از عمل نیز داروهای خود را مصرف نموده و یا به همان رژیم ادامه دهید.

13- در مورد مصرف ASA (آسپرین) و داروهای ضد انعقادی (وارفارین) بعد از عمل با پزشک خود مشورت نمایید.


دیدگاه خود را بیان کنید
بازدید روز ۲۷
بازدید دیروز ۴۴
بازدید ماه ۲۲۲
بازدید کل ۱۸۶۷۷۱۲
افراد آنلاین ۱
کارشناسان خارج از دسترس